Homilia ks. Piotra Kluski - kustosza Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu, podczas Mszy Świętej przy Grobie Błogosławionej, podczas której przekazano Relikwie

Znajdujemy się na szlaku bł. Anieli Salawy. Przybyliśmy z Sieprawia do Krakowa. Nawiedzamy jej grób, w jednym z jej ulubionych kościołów krakowskich, w Bazylice OO. Franciszkanów. Synowie św. Franciszka stali się stróżami jej grobu i kultu.

Utrudzona życiem pełnym ofiary i poświęcenia, modlitwy i cierpienia, służby Bogu i ludziom, została ogłoszona błogosławioną przez sługę Bożego Jana Pawła II – prawie 20 lat temu - na Rynku Krakowskim, przy kościele Mariackim.

Jan Paweł II należał do wielkich czcicieli Anieli Salawy. Tutaj, przy jej grobie modlił się jej słowami: Panie żyję, bo każesz, umrę kiedy chcesz, zbaw mnie bo możesz.. Wspominał o tym, gdy ocalony po zamachu, dziękował Krakowowi za „Biały marsz”. Nawiedził również to miejsce bezpośrednio po beatyfikacji.

Przychodzimy za przykładem Sługi Bożego Jana Pawła II do bł. Anieli Salawy. Chcemy tutaj uczyć się od niej życia wiary.

Kardynał Stanisław Nagy, w 15 rocznicę beatyfikacji, wspominając ją w sanktuarium w Sieprawiu, tak o niej mówił: „Aniela Salawa, z Sieprawia, przyszła do Krakowa służyć. Z całą świadomością wybrała ten standard życia.. Wiedziała, że nie będzie deptała po krakowskich wielkich ścieżkach, błyszczących dostojeństwem, że nie będzie uczęszczała na krakowskie uczelnie, że nie będzie brała udział w konkursach naukowych…

Wybrała życie służącej zwiedzając różne kąty Krakowa, a potem stała się niemalże bezdomna… Ale pod szarą powłoką życia służącej płynęła wielka , bystra rzeka, która ją niosła na ołtarze. To była rzeka jej życia wewnętrznego, jej spotkań z Panem Bogiem. To była pasja jej życia – życia w Bogu i dla Boga. Ten nurt wewnętrznego życia ostatecznie wyrzucił ją na ołtarze, na krakowskim Rynku, przy śpiewie stutysięcznego ludu ku chwale Kościoła Krakowskiego.

Ks. Kardynał Nagy snuje dalej tę niezwykłą opowieść o Anieli Salawie: „Nie siedziała na katedrze Jagiellonki, a przecież była mistrzynią w sprawach najważniejszych. Miała swoją własną szkołę. Szukała przede wszystkim życia, życia pokornego, które na tym świecie jest zupełnie nienormalne, które nie jest łatwe. Jest profesorką życia w bardzo trudnych warunkach, gdy jest bardzo ciężko, gdy łatwo o narzekanie. Iluż to dzisiaj ludzi – gdy ciężko – targa się na własne życie…

Aniela Salawa była też mistrzynią innej szkoły. Szkoły najtrudniejszej. Szkoły cierpienia. To bardzo ważne uczyć się znoszenia cierpień. Krzyż prędzej, czy później każdemu z nas na drodze stanie. I będziemy musieli trwać w tej szkole, aby ten krzyż udźwignąć. Aniela Salawa nie buntowała się, gdy przygniatał ją krzyż cierpienia tak fizycznego jak i duchowego. Z ochotą go dźwigała biorąc na siebie również krzyż drugich.

I jeszcze jedną szkołę Anieli Salawy wspomina ks. Kardynał. Aniela Salawa była mistrzynią szkoły modlitwy. Zaczęła od Ojcze nasz słyszanego od ojca i matki, a skończyła na mistyce, najwyższym szczeblu modlitwy zjednoczenia z Bogiem. Modlitwa pozwoliła jej udźwignąć krzyż życia. Stała się patronką, wspomożycielką nieuleczalnie chorych.

Zbliża się 20 rocznice beatyfikacji. Będziemy ją przeżywać w roku 2011, a więc za rok..

Jak uczcić tę rocznicę? Najlepiej – gdybyśmy zechcieli coraz bardziej odkrywać bogactwo duszy Anieli Salawy, abyśmy odkryli piękno jej serca, w którym tak bardzo upodobniła się do Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. On to nie przyszedł po to, aby Mu służono, lecz, aby służyć. On to był Mistrzem, Profesorem Bł. Anieli Salawy.

Parafia Siepraw przybywa dziś do grobu Bł. Rodaczki. Bierzemy udział w Triduum przed 88 rocznicą śmierci. Modlimy się z OO i braćmi Franciszkanami. Przy tej okazji chcemy serdecznie podziękować Klasztorowi OO Franciszkanów za opiekę nad grobem naszej Rodaczki i za wszystkie dzieła, które sławią wielką świętą Krakowa przybyłą z Sieprawia.

Dziękujemy też za jeszcze jedną relikwię naszej Błogosławionej, którą dzisiaj otrzymamy. Umieścimy ją w pięknym relikwiarzu ufundowanym przez byłego Króla Kurkowego Stanisława Dyrdę. W tym relikwiarzu będzie pukać do naszych domów, nawiedzając je. Będą to zapewne bardzo wzruszające spotkania. Spotkanie naszych rodzin z Błogosławioną Rodaczką, która oręduje za nami w niebie. Między innymi w ten sposób chcemy przygotować się do 20-lecia beatyfikacji.

Bracia i Siostry! Módlmy się o rychłą kanonizację bł. Anieli Salawy.

Niech stanie się patronką, w całym Kościele Powszechnym. Patronką wszystkich, którzy cierpią, którzy są wzgardzeni i upokorzeni, którzy pragną uczestniczyć w Krzyżu Jezusa Chrystusa, przez który ZBAWIENIE PRZYSZŁO NA ŚWIAT. AMEN.

Kraków, 10 marca 2010 rok

rozne-pl-01
969103
Dzisiaj: 97
Wczoraj: 121
Ten miesiąc: 705