Odpowiadając na to pytanie przytoczę wskazania światowej sławy obrońcy życia, dr. med. J. Willke z USA:
MODLIĆ SIĘ
Trzeba, aby każdy z nas podjął wytrwałą, systematyczną modlitwę w intencji obrony życia, w intencji zapewnienia prawa do życia każdemu człowiekowi od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Może to być uczestnictwo we Mszy Świętej, może to być i krótka modlitwa "Pod Twoją obronę". Może włączysz się w Krucjatę Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci lub podejmiesz Duchową Adopcję Dziecka Poczętego?
UCZYĆ SIĘ
Trzeba, aby nasze zaangażowanie w dzieło obrony życia było mądre, oparte na argumentach, które przynosi nam rozwój nauk: medycznych, historycznych, prawnych czy demograficznych. Rzetelne informacje można zdobyć, czytając regularnie prasę katolicką, opracowania i książki wydawane przez obrońców życia. Ostrzegamy przed publikacjami postkomunistów czy liberałów, które nawet podpisane przez osoby z tytułami profesora, często mijają się z prawdą. Uczyć się - to także uczestniczyć w spotkaniach, wykładach prowadzonych przez uczciwych ludzi; to także oglądać dokumentalne filmy, ukazujące rozwój człowieka, a także filmy na temat zniszczenia poczętego życia, filmy opisujące tragedię matek po zabiciu poczętego dziecka.
UCZYĆ INNYCH
To zawsze i wszędzie głosić prawdę: nie wolno zabijać poczętych dzieci. to przekazywać argumenty za życiem w kręgu znajomym, przyjaciół i w środowisku pracy. Uczyć innych to także organizować gazetki ścienne, wystawy, prelekcje, projekcje filmów "pro life". Uczyć innych to także rozmawiać osobiście lub telefonicznie z politykami na temat fundamentalengo prawa do życia.
POMAGAĆ
W dziele obrony życia nie może zabraknąć konkretnej, także materialnej, pomocy, świadczonej samotnym matkom, rodzinom wielodzietnym. Może trzeba Twej materialnej pomocy, może trzeba, abyś zorganizował kwestę na rzecz samotnych matek, może trzeba, abyś po prostu pomógł swą pracą w prowadzeniu czy zorganizowaniu placówki otaczającej opieką samotne matki? Trzeba także wspomagać modlitwą i darami organizacje broniące życia człowieka
Ludwik Krawczyk